На 16 май 2024 г. в Правно-историческия факултет 28 студенти от специалност „Право“, „Международни отношения“, „Национална сигурност“,.....

„Информационна сигурност“ и „Публична администрация“ от Югозападния университет „Неофит Рилски“ – гр. Благоевград и Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) проведоха преговори за спиране на огъня в първата Школа по дипломация, като договориха мир в ивицата Газа за период от 40 дни. Това споразумение бе подписано от представители на Израел, Палестинската автономна власт, Турция, ООН, Китай, ОАЕ, Саудитска арабия, Катар, Египет и САЩ, след което предстоят преговори на територията на Египет за продължаване на периода на примирие край Обетованата земя.

Школата за международни общувания и информационно осигуряване на тема „Водене на преговори за постигане на мир в ивицата Газа, Израел“ се ръководи от доц. д-р Пламен Теодосиев – бивш консул и временно управляващ Генерално консулство на България в Одрин, Турция. Събитието бе част от първия етап от проект за частично финансиране на научни или творчески форуми по Наредбата на МОН на тема „Съвременните международни общувания и защита на правата на човека“.

Форумът бе открит от проф. д-р Тереза Тренчева - заместник-ректор на УниБИТ, проф. д-р Габриела Белова - декан на Правно-историческия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“ и проф. д.н. Валентина Миленкова - декан на Философския факултет. Специални лектори, които въведоха участниците в проблематиката, бяха д-р Емил Люцканов - почетен проф. на УниБИТ, вицеадмирал (офицер от резерва), който изнесе лекция на тема: „Политиката на НАТО за решаване на конфликти“ и д-р Николай Ценков - преподавател от ЮЗУ „Неофит Рилски“ с лекция на тема: „От Ханаан до Газа: Исаак и Измаил продължават да се лутат в пустинята“.
Преди студентите да влязат в ролята на представители на Израел, Палестинската автономна област, Турция, ООН, Китай, Арабските държави и САЩ и да проведат преговори между противници, посредници, мироопазващи сили, врагове, терористи и консултанти, доц. д-р Пламен Теодосиев разясни основни техники за водене на преговори като предварителна информираност по
проблема, изслушване и диалогичност, зачитане мнението на опонента и предлагане на нестандартни решения, които да задоволят интересите на конфликтните страни.
Въпреки различията, студентите работиха по групи, проведоха конструктивни дискусии и се справиха с предизвикателството, а именно – обединяване около една цел и постигане консенсус: споразумение за мир, сигурност и спокойствие в ивицата Газа, Израел и всички други места по света.